Przepisy na sushi cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego – uwielbiamy to japońskie danie, a dzięki dostępności oryginalnych orientalnych produktów możemy przyrządzić je samodzielnie.
Wbrew pozorom przygotowanie tej pysznej i eleganckiej potrawy wcale nie jest takie skomplikowane. Wystarczy trzymać się przepisu i postawić na wysokiej jakości składniki. Poznaj nasze przepisy na sushi i sprawdź, jak je przygotować – krok po kroku.
Dlaczego tak lubimy sushi?
Sushi przepisy – taka fraza jest bardzo często wyszukiwana nie bez powodu. To wyjątkowe japońskie danie już wiele lat temu zdobyło ogromną popularność na całym świecie. W Polsce zachwycamy się nim mniej więcej od dekady – jest więc z nami już jakiś czas, a wciąż chętnie odwiedzamy restauracje je serwujące.
Tajemnica sushi tkwi w ogromnej różnorodności. To nie tylko ryż i glony nori. To przede wszystkim najwyższej jakości surowa ryba, a także inne zaostrzające smak dodatki np. imbir marynowany czy rzodkiew Oshinko Takuan. Wybór rodzajów sushi jest tak duży, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – zarówno wielbiciele ryb i owoców morza, jak też zwolennicy kuchni wege, a nawet miłośnicy mięsa.
Nawet sam sposób jedzenia sushi pozwala dopasować wszystko do indywidualnych preferencji. Wyraziste dodatki – marynowany imbir, sos sojowy, ostry chrzan wasabi – możemy “dawkować” według własnych upodobań.
Kolejna zaleta sushi to elegancja. Chociaż możemy spokojnie zjeść je na codzienny obiad czy kolację, to doskonale nadaje się ono na eleganckie przyjęcie czy rodzinną uroczystość. Dobrze sprawdzi się też na imprezie w gronie znajomych. Nie bez znaczenia jest, że to zdrowy i wartościowy posiłek, pozbawiony pustych kalorii.
Przepisy na sushi – krok po kroku
Przepisy na sushi różnią się między sobą, ponieważ istnieje mnóstwo rodzajów tej potrawy. Najczęściej jednak spotykamy się z sushi, w którym w sprasowany płat glonów nori zawija się ugotowany specjalny ryż do sushi oraz wybrane dodatki. Poniżej opisujemy krok po krok, jak przygotować takie sushi.
Zaczynamy od ugotowania ryżu. Musi być to specjalny ryż do sushi – krótkoziarnisty, odpowiednio lepki, wysokiej jakości. Przed ugotowaniem dokładnie go płuczemy, w końcu wkładamy do garnka i zalewamy wodą w proporcji 1:1 (lub odrobinę więcej wody). Zostawiamy go, by namókł ok. 10-15 minut. Następnie wylewamy wodę, dodajemy nową i gotujemy ryż pod przykryciem ok. 10-15 min od momentu zagotowania. Po ugotowaniu nie odkrywamy i pozwalamy mu nieco “odpocząć” (10-15 min). Pamiętajmy, by ryżu do sushi nie solić!
Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy do ryżu – z octu ryżowego, cukru i odrobiny soli. Składniki delikatnie podgrzewamy i łączymy, a potem dodajemy je do ryżu i czekamy aż całkowicie ostygnie. Nie możemy używać do sushi nieostudzonego ryżu, ponieważ płaty nori błyskawicznie chłoną wilgoć i stałyby się gumowate.
Następny etap to przygotowanie składników, które chcemy umieścić wewnątrz sushi. Najłatwiej jest pokroić je w paseczki. Pamiętajmy, że surowe ryby muszą być bardzo świeże i pochodzić ze sprawdzonego źródła.
Ostatni krok to formowanie sushi. Na płaty nori (ułożone na macie do sushi) wykładamy ostudzony ryż. Pamiętamy, by zostawić nieco wolnego miejsca na brzegach, żeby ryż nie wysypywał się na zewnątrz. Z jednej strony zostawiamy większy “margines” (dłuższa bok prostokąta). Uwaga! Ryż powinno się wykładać po matowej stronie płatów nori (druga jest błyszcząca). Na ryż nakładamy składniki, możemy też dodać nieco chrzanu wasabi, jeśli jesteśmy pewni, że nasi goście go lubią. Całość zwijamy dość ciasno za pomocą maty, a następnie kroimy gotową rolkę nożem na plastry.
Jakie znasz rodzaje sushi?
Przepisy na sushi najczęściej kojarzą nam się ze wspomnianym zawijaniem w płaty glonów nori. W ten sposób powstają najpopularniejsze maki: hosomaki (powstające z cienkiej rolki) oraz futomaki (z grubej rolki). Do wyboru mamy też uramaki, w których glony nori są w środku, a ryż na zewnątrz. Jeśli ktoś jest wyjątkowym wielbicielem ryby, może zamówić lub przygotować kaburamaki. W tym rodzaju sushi glony nori znajdują się wewnątrz, a na zewnątrz ryż – jest on jednak obłożony dodatkowymi kawałkami ryby.
Nie zawsze sushi musi mieć kształt plastrów czy walcowaty. Dużym powodzeniem cieszą się temaki (zobacz np. temaki sushi z omleta tamago). Mają one kształt rożka – powstaje on z glonów nori czy japońskiego omleta tamago, a nadzienie znajduje się w środku.
Kultowym rodzajem sushi jest również nigiri. Jego przygotowanie jest bardzo proste – z ryżu formujemy niewielkie wałeczki, a na nich układamy rybę oraz/lub inne dodatki.
Dość mało znaną odmianą jest inari sushi (zobacz inari sushi z ryżem, marchewką i rzodkiewką). W tym przypadku ryż połączony z różnymi dodatkami podaje się w… sakiewce ze smażonego tofu (inarizushi)! Niecodzienne jest też sushi oykomaki: to kulka z ryżu z nadzieniem np. z ikry, owinięta płatami surowej ryby.
Przepisy na sushi są tak różnorodne, że bez problemu znajdziemy wśród nich coś dla siebie i swoich bliskich. Warto przygotować sushi samodzielnie i odkryć swoje ulubione kompozycje smakowe.