Maki sushi ze śliwką ume i ogórkiem (Umekyu maki)
Ocena ze starego portalu: 5,00 / 2 oceny
Maki sushi ze śliwką ume i ogórkiem (Umekyu maki) to tradycyjne japońskie sushi z bardzo popularną w Japonii marynowaną, słono-kwaśną śliwką Ume (Umeboshi) i ogórkiem. Umekyu maki wykonuje się jako cienką rolkę tzw. hosomaki z 1/2 płata nori, dlatego 1 szklanka ugotowanego ryżu starczy na 2 rolki. Hosomaki tnie się zawsze na 6 kawałków (a nie na 8 kawałków jak normalne maki). Śliwka Ume jest w Polsce bardzo trudno dostępna, na szczęście znajdziecie ją w naszym sklepiku. Jedna paczuszka 100g zawiera 10 śliwek, starczy na 5-7 rolek Umekyu (na jedną rolkę 1,5-2 śliwki). Dzięki użyciu słono-kwaśnego Umeboshi smak tego sushi jest bardzo charakterystyczny, specyficznie japoński, na pewno warto spróbować.

Przepis pochodzi z serwisu KuchnieOrientu.pl

Autor przepisu:

Przemek Przesmycki

Składniki kupisz w sklepie internetowym KuchnieOrientu.pl

Data przepisu:

23.11.2024
Servings Prep Time
2rolki 10minut
Cook Time
30minut (ryż)
Servings Prep Time
2rolki 10minut
Cook Time
30minut (ryż)
Ingredients
Instructions
  1. Śliwki Ume ucieramy w japońskim moździerzu lub przy pomocy blendera.
  2. Płat nori złożyć na pół wzdłuż krótszego brzegu, rozłożyć i następnie przeciąć nożyczkami zgodnie z zagięciem.
  3. Kawałek nori położyć na macie do zwijania, błyszczącą stroną do dołu, szerszym brzegiem do siebie. Rozłożyć ryż cienką warstwą na całej powierzchni nori zostawiając jedynie ok. 1 cm wolnej powierzchni na górze.
  4. Na ryżu ok. 2 cm od dołu rozłożyć na całej szerokości pasek pasty ze śliwek Ume. Na paście ułożyć pasek ogórka (lub 2 krótsze paski, które powinny łączyć się w środku rolki).
  5. Całość zwinąć: zacząć od dolnej krawędzi, podczas zwijania mocno ściskać rolkę. UWAGA! Mała rolka hosomaki wymaga stosunkowo mocnego ściskania żeby ryż z nadzieniem zmieścił się w wąskim pasku nori.
  6. Teraz należy pociąć rolkę używając bardzo ostrego noża zwilżonego w wodzie. Najpierw odcinamy nieregularne brzegi (jest to całkiem smaczny kąsek dla kucharza:), następnie tniemy rolkę na pół, każdą połowę na 3 części. Jeżeli tniemy więcej rolek, od czasu do czasu należy zmyć z noża odkładający się ryż, który bardzo utrudnia cięcie
  7. Serwujemy z japońskim sosem sojowym. Sos nalewamy do małych miseczek, bierzemy kawałek sushi (ręką lub pałeczkami), maczamy w sosie i zjadamy jednym kęsem. Jeżeli serwujemy różne typy sushi należy także podać marynowany imbir, który zjadamy pomiędzy różnymi rodzajami sushi w celu przeczyszczenia kubków smakowych.