Kimchi z botwinki to nasza kolejna propozycja na letnią koreańską kiszonkę. Kimchi z botwinki i młodych warzyw to samo zdrowie. Jest też bardzo szybkie w fermentacji bo można je spożywać już kilka godzin po przygotowaniu. Jak do większości kimchi dodaliśmy sos rybny, w wersji wege można go zastąpić sosem sojowym. Kimchi podaje się jako pikantną przystawkę warzywną do wszelkiego typu dań. Wszystkie zalety zdrowotne kimchi są opisane w przepisie na Kimchi z młodej kapusty
Prep Time | 30 minut |
Passive Time | 1 dzień |
Servings |
osoby
|
Ingredients
- 1 pęczek botwinki młodej
- kilka szt. marchewki młodej
- 3 szt. porów młodych
- 2 szt. młodego czosnku ze szczypiorkiem
- 1 cm świeżego imbiru
- 2 łyzki sosu rybnego w wersji wege zastąpić sosem sojowym
- 1/4 szklanki koreańskiej papryki chili gochugaru
- 1 czubata łyżka mąki ryżowej z ryżu kleistego
- 1 pęczek cebuli dymki
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka cukru
Ingredients
|
Instructions
- Botwinkę tniemy na drobne kawałki, zanurzamy w zimnej wodzie, odsączamy, zasalamy i odstawiamy na 1,5 godziny. Po tym czasie botwinę lekko przepłukujemy, następnie osuszamy i przekładamy do słoika.
- W rondelku podgrzewamy 60 ml wody i dodajemy mąkę ryżową. Mąkę dokładnie rozprowadzamy w wodzie, podgrzewamy przez kilka minut, dodajemy łyżkę cukru, dokładnie mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. Do zimnej zawiesiny dodajemy gochugaru i bardzo dokładnie mieszamy.
- Pozostałe warzywa drobno siekamy, dodajemy sos rybny i blendujemy delikatnie tak aby warzywa rozdrobnić, ale nie zrobić z nich gładkiej papki. Możemy zamiast blendowania tylko dobrze je rozmieszać. Warzywa dodajemy do przygotowanej pasty i ponownie wszystko dokładnie mieszamy.
- Pastę wmasowujemy bardzo dokładnie w warzywa. Kimchi przekładamy do słoika i odstawiamy na kilka godzin w temperaturze pokojowej, aby rozpoczął się proces fermentacji.
- Przekładamy słój do lodówki i podjadamy codziennie sprawdzając jak zmienia się smak naszego kimchi. Kimchi z młodych warzyw jest błyskawicznie, tego samego dnia w sumie gotowe do jedzenia. Jeśli brak nam cierpliwości możemy dodać łyżkę octu ryżowego i będziemy mieli w ciągi godziny gotową surówkę do obiadu 🙂
Share this Recipe