Japońskie pierożki Gyoza
Japońskie pierożki Gyoza to danie bardzo popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni jednak jak wiele innych dań pochodzi od wielkiego chińskiego sąsiada. W Chinach pierożki te nazywane są “Jiaozi” a “Gyoza” to po prostu japońska wymowa chińskich znaków określających to danie. Japońskie Gyoza różnią się od chińskiego pierwowzoru wyraźnym czosnkowym aromatem i cieńszym ciastem. Można je gotować na parze, smażyć na patelni lub w głębokim tłuszczu, zazwyczaj są podawane z sosem do maczania na bazie sosu sojowego i octu ryżowego czasem z dodatkiem oleju chili.

Japońskie pierożki Gyoza smażone i gotowane

Najpopularniejszą metodą przygotowania pierożków gyoza jest smażenie na patelni połączone z gotowaniem na parze. Tak przygotowane pierożki nazywane są Yaki-gyoza i tak właśnie przygotowane są pierożki w naszym przepisie. Inne popularne metody przygotowania gyoza to gotowanie (Sui-gyoza) i smażenie na głebokim oleju (Age-gyoza). Japońskie pierożki gyoza spożywane są jako przekąska lub przystawka do zup ramen i dań stir-fry.

Przepis pochodzi z serwisu KuchnieOrientu.pl

Autor przepisu:

Przemek Przesmycki

Składniki kupisz w sklepie internetowym KuchnieOrientu.pl

Data przepisu:

04.12.2024
Servings Prep Time
20sztuk 30minut
Cook Time Passive Time
15minut 30minut
Servings Prep Time
20sztuk 30minut
Cook Time Passive Time
15minut 30minut
Ingredients
Ciasto:
  • 300g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 170ml gorącej wody
Farsz:
Sos:
Dodatkowo:
Instructions
  1. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól i gorącą wodę. Przekładamy na deskę i zagniatamy ok. 15 min aż będzie sprężyste i delikatne. Owijamy ciasto w ściereczkę i odstawiamy na pół godziny.
  2. Oprószamy deskę lub stolnicę mąką. Z ciasta formujemy wałki, które później tniemy na kawałki 2x2x2cm. Każdy kawałek rozwałkowujemy cienko i wycinamy z niego kółko przy pomocy szklanki (średnica 8cm). Gotowe kółka ciasta przesypujemy mąką i przykrywamy ściereczką, aby nie obeschło. WSKAZÓWKA: ciasto na gyoza idealnie się mrozi.
  3. Wszystkie składniki farszu mieszamy w misce. Na każdy plasterek ciasta nakładamy łyżkę farszu. Brzegi ciasta smarujemy wodą i sklejamy w półksiężyc, tak aby nasz pierożek stał na podstawie.
  4. Na suchej patelni podsmażamy pierożki przez ok. 2 minuty i wlewamy wodę. Patelnię przykrywamy pokrywką i parujemy pierożki aż woda wyparuje (ok. 10 min). Zdejmujemy pokrywkę i dodajemy olej sezamowy, smażymy ok. 1 minutę, aż spód pierożków będzie ślicznie zarumieniony. Podajemy z sosem do maczania.