Danie indyjskie najczęściej przywodzi nam na myśl dobrze przyprawione kawałki mięsa, ryby czy warzyw zanurzone w głębokim, gęstym sosie. Indyjskie curry – bo o nim mowa – to kultowe danie kuchni Indii. Często przyrządza się je na bazie mięsa kurczaka, które świetnie sprawdzi się także w innych orientalnych przysmakach.
Kurczak jest bardzo uniwersalny i lubiany niemal przez wszystkich. Dlatego to świetny wybór, jeśli planujemy przygotowanie orientalnej uczty dla przyjaciół czy rodziny. Zobacz, jakie wyborne drobiowe dania możesz wyczarować we własnym domu, by zabrać wszystkich na prawdziwą kulinarną wyprawę.
Danie indyjskie z kurczakiem? Spróbuj słynnego curry!
Danie indyjskie z kurczakiem to przede wszystkim słynne indyjskie curry. Warto najpierw rozwiać wątpliwości dotyczące znaczenia tego słowa. Samo “curry” możemy bowiem rozumieć na kilka sposobów. Jest to mieszanka przyprawowa o żółtym zabarwieniu, popularna w różnych kuchniach orientalnych. W kuchni tajskiej mówiąc curry, mamy na myśli charakterystyczne pasty (żółtą, czerwoną lub zieloną) i dania przygotowywane na ich bazie.
W kuchni indyjskiej curry to popularne danie jednogarnkowe, przypominające nieco polski gulasz. Kawałki mięsa (drób lub jagnięcina), ryb, owoców morza, warzyw czy owoców podawane są w gęstym, głębokim sosie. Do tego serwuje się ryż basmati lub tradycyjne indyjskie chlebki np. naan lub chapati.
Przygotowanie curry drobiowego nie jest trudne (sprawdź nasz przepis na curry z kurczaka z mango i papryką) – poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujący kucharz. Na pewno potrzebne nam będą indyjskie przyprawy – to one nadadzą daniu niepowtarzalny orientalny smak i aromat (zobacz przyprawy indyjskie dostępne w naszym sklepie). Podsmażamy więc mięso z przyprawami; następnie dorzucamy wybrane dodatki np. warzywa lub owoce. Na koniec dolewamy mleko kokosowe, ewentualnie również inne składniki sosu.
Sos do curry najczęściej bazuje na mleku kokosowym. Czasem jednak przygotowuje się go np. ze śmietany, pomidorów (zobacz np. indyjski kurczak Vindaloo by Magda Klimczak) czy masła. Można zagęścić go zmielonymi migdałami bądź orzechami nerkowca.
Warto zauważyć, że jeśli podczas gotowania dodamy więcej mleka kokosowego bądź też rozrzedzimy całość za pomocą pysznego bulionu, uzyskamy wyśmienitą indyjską zupę z kurczakiem. To ciekawa alternatywa, zwłaszcza jeśli mamy w planach lekką kolację lub chcemy zaserwować mniej sycącą przystawkę.
Kurczak z pieca tandoor
W kuchni indyjskiej ogromną popularnością cieszą się również dania z pieca tandoor. Tradycyjny piec tandoor wykonany jest z gliny, ma stożkowaty kształt, przypominający komin. Jego wyjątkowa konstrukcja pozwala na pieczenie w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu mięso jest pięknie przyrumienione z zewnątrz, a w środku pozostaje niezwykle soczyste. Obecnie rzadko korzysta się już z glinianych pieców, jednak w indyjskich restauracjach znajduje się specjalny sprzęt, pozwalający na zachowanie podobnych warunków pieczenia.
W warunkach domowych możemy mięso po prostu grillować lub piec, choć efekt będzie nieco odbiegał od oryginału. Możemy też w niektórych sklepach orientalnych zakupić specjalne gliniane stożkowate naczynia do przygotowywania potraw tandoori.
Przekąski z pieca tandoor – bo można piec w nim nie tylko mięso, ale też ryby, owoce morza, warzywa czy ser paneer – zwykle marynuje się przed pieczeniem w marynacie z jogurtu i specjalnej przyprawy, nadającej daniu czerwoną barwę. Można też marynować je w zaprawie z orzechów nerkowca. Warto do takiej przekąski przygotować również lekką, chrupiącą sałatkę. Wykorzystajmy w tym celu np. kapustę, ogórka, marchewkę i paprykę, nie zapominając o dodaniu świeżych ziół: mięty czy kolendry.
Przystawki z patelni – czas na pakorę!
Curry z kurczaka i kurczak tandoori to najpopularniejsze dania indyjskie z drobiem. Warto jednak wspomnieć także o mięsnej wersji popularnej przystawki – pakory.
Pakora to nazwa dania, które możemy przyrządzić z warzyw (lekka wersja przystawki), ale też z ryb, owoców morza oraz mięsa – w tym mięsa kurczaka. Do jej zrobienia potrzebna nam będzie mąka z ciecierzycy. W ostateczności możemy zastąpić ją mąką pszenną, jednak nie jest to wskazane. Z mąki, wody oraz przypraw przygotowujemy ciasto, przypominające konsystencją ciasto naleśnikowe (powinno być odrobinę gęstsze). Maczamy w nim pokrojone na kawałki mięso, a następnie smażymy na rumiano w głębokim tłuszczu i odsączamy z jego nadmiaru.
Pakorę podaje się najczęściej z dwoma sosami – jednym pikantnym z tamaryndowca i drugim, łagodniejszym, na bazie jogurtu oraz mięty.
Danie indyjskie z kurczakiem to doskonały pomysł, jeśli chcemy zaprosić na orientalną ucztę więcej osób. To mięso na ogół lubiane, łatwe do przyrządzenia i bardzo uniwersalne – sprawdzi się zarówno w curry, jak też pieczone, smażone w cieście lub gotowane w zupie.