Przejdź do treści

Kimchi z młodej kapusty (by Magda Klimczak)

Wersja do druku:

Wydrukuj przepis
Kimchi z młodej kapusty (by Magda Klimczak)
Kimchi z młodej kapusty to nowalijkowa odmiana koreańskiej kiszonki. Podobna w składzie i metodzie przygotowania do najpopularniejszej wersji kimchi z kapusty pekińskiej. Tym razem do przygotowania dania wykorzystujemy najlepsze i najsmaczniejsze młode warzywa dostępne w sezonie wiosenno-letnim. Magda jest wielką miłośniczką kimchi więc to na pewno nie ostatni jej przepis na tą super zdrową i smaczną koreańską kiszonkę.

Kimchi z młodej kapusty w wersji wege

Zdecydowana większość odmian kimchi to dania warzywne (choć czasami dodaje się do nich świeże lub suszone krewetki i uwielbiane w Korei suszone sardele). Koreańczycy lubią jednak w kimchi posmak rybny uzyskiwany poprzez dodanie sosu rybnego. Dodatek ten jest praktycznie niezbędny dla uzyskania oryginalnego smaku kimchi. Jeżeli jednak z założenia nie jecie produktów zwierzęcych najlepszym zamiennikiem jest sos sojowy dodany w tej samej ilości co rybny.

Zdrowotne właściwości Kimchi

W Korei kimchi z kapusty to niemal boska potrawa, spożywana do każdego posiłku, także śniadania. Uważa się, że jej spożywanie zapewnia długoletnie życie w szczęściu i zdrowiu. Na jej temat napisano wiele prac naukowych i udowodniono jej wspaniałe właściwości prozdrowotne. W dużym skrócie, regularne spożywanie kimchi przynosi następujące działania dla organizmu:

  • działa jako antyoksydant, antybiotyk i antyseptyk
  • ma właściwości probiotyczne i przeciwzapalne
  • redukuje cholesterol, zwiększa odporność
  • poprawia pracę i zdrowie mózgu
  • zapewnia zdrowe działanie jelita grubego
  • poprawia zdrowie skóry.
Tak więc nic innego tylko trzeba biec do sklepu po kapustę!

Różnorodność Kimchi

Jak już wspomniałem najpopularniejszą odmianą jest kimchi z kapusty pekińskiej i właśnie ono jest serwowane do niemal każdego posiłku. Drugim najpopularniejszą odmianą jest kimchi z rzodkwi. Na obiedzie serwowane jest zazwyczaj kilka do kilkunastu rodzajów kimchi, a wszystkich opisanych odmian jest ponad 100. Na naszej stronie znajdziecie także przepisy na inne odmiany kimchi:

Zachęcam do kiszenia!
Votes: 1
Rating: 5
You:
Rate this recipe!
Prep Time 45 minut
Passive Time 3 dni
Servings
kimchi
Ingredients
Prep Time 45 minut
Passive Time 3 dni
Servings
kimchi
Ingredients
Votes: 1
Rating: 5
You:
Rate this recipe!
Instructions
  1. Kapustę tniemy na drobne kawałki, zanurzamy w zimnej wodzie, odsączamy, zasalamy i odstawiamy na 1,5 godziny. Po tym czasie kapustę przepłukujemy, aby pozbyć się nadmiaru soli, najlepiej 2-3 razy. Kapustę osuszamy i przekładamy do dużej miski.
  2. W rondelku podgrzewamy szklankę wody i dodajemy mąkę ryżową. Mąkę dokładnie rozprowadzamy w wodzie, podgrzewamy przez kilka minut, dodajemy łyżkę cukru, dokładnie mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia. Do zimnej zawiesiny dodajemy gochugaru i bardzo dokładnie mieszamy.
  3. Pozostałe warzywa drobno siekamy, dodajemy sos rybny i blendujemy delikatnie tak aby warzywa rozdrobnić. Blendowanie nie jest konieczne, możemy posiekane tylko warzywa wymieszać z sosem rybnym. Warzywa dodajemy do przygotowanej pasty z gochugaru i ponownie wszystko dokładnie mieszamy.
  4. Pastę wmasowujemy bardzo dokładnie w kapustę. Kapustę przekładamy do słoika i odstawiamy na 2 dni w temperaturze pokojowej, aby rozpoczął się proces fermentacji. Po tym czasie przekładamy słój do lodówki i podjadamy codziennie sprawdzając jak zmienia się smak naszego kimchi. Smacznego!
Share this Recipe