Danie chińskie kojarzy się nam często z typowym polskim chińczykiem, barem szybkiej obsługi, w którym znajdziemy podobne do siebie potrawy. Tymczasem kuchnia chińska jest jedną z najbardziej różnorodnych, a do tego zdrowych i pysznych.
Doskonałym dowodem na to jest kuchnia z południa Chin, z okolic Kantonu. Wiele osób uznaje ją za najlepszą na świecie! Zobacz, dlaczego cieszy się tak ogromnym powodzeniem i spróbuj przygotować samodzielnie jej klasyczne dania.
Danie chińskie? Przygotuj odpowiednie składniki!
Jeśli chcesz przygotować prawdziwe danie chińskie, musisz najpierw zaopatrzyć się w składniki typowe dla chińskiej kuchni. Na szczęście kuchnia japońska, kuchnia tajska czy innych państw azjatyckich jest dziś w modzie; nie powinniśmy mieć więc problemu ze znalezieniem typowych produktów.
Kuchnia kantońska bazuje na świeżych rybach i owocach morza. Często sięga się jednak również po mięso – zazwyczaj jest to wieprzowina, wołowina, kurczak lub kaczka. W prowincji Guangdong, której stolicą jest Kanton, zjada się również psy, koty, węże czy ślimaki – jest to jednak kwestia kontrowersyjna dla większości Europejczyków.
W kuchni kantońskiej nie może zabraknąć tofu oraz warzyw np. kiełków fasoli, bakłażana (sprawdź, jak smakuje bakłażan czosnkowy na słodko), niezbędne będą także pędy bambusa.
Na południu Chin widoczne są wpływy europejskie, potrawy nie są tak ostre jak w innych rejonach. Do ich doprawiania przyda się z pewnością imbir, wino ryżowe, sos sojowy czy sos ostrygowy.
Co gotuje się na południu Chin?
Warto zaznaczyć, że kuchnia z okolic Kantonu jest bardzo zdrowa. Nie używa się w niej dużo tłuszczu; potrawy zazwyczaj są pieczone lub gotowane na parze. Doskonałym przykładem zdrowego i pysznego chińskiego dania jest np. ryba gotowana na parze w sosie pomarańczowym.
Często stosowanym rozwiązaniem jest łączenie ryb, owoców morza oraz mięsa z owocami, których nie brakuje w tym rejonie. Wielbicielom takich połączeń z pewnością przypadnie do gustu kaczka w sosie cytrynowym, kurczak w mandarynkach, czy też wieprzowina ze śliwkami suszonymi.
Nie można też zapomnieć o przepysznych daniach z woka – chrupkich na zewnątrz i soczystych w środku. Na uwagę zasługują również dim sum, czyli różnego rodzaju przekąski serwowane do herbaty.
Danie chińskie z pewnością zaskoczyć nas może swoim bogatym smakiem, harmonią i nietypowymi połączeniami. Kuchnia z okolic Kantonu to świetny przykład na to, że egzotyka sprawdza się dobrze także w bardziej “europejskim” wydaniu.