Chińszczyzna, przepisy – wpisując taką frazę w wyszukiwarkę, z pewnością znajdziesz wiele interesujących azjatyckich receptur. Odwiedzając nasz sklep Kuchnie Orientu, kupisz natomiast wszystkie niezbędne do ich wykonania składniki.
Kuchnia chińska jest niezwykle różnorodna, a zarazem pełna harmonii i równoważących się smaków. Dzięki temu każdy z nas znajdzie danie chińskie idealnie dopasowane do swoich upodobań.
Poznaj przepisy na kultowe chińskie potrawy i sprawdź, jakich składników będziesz potrzebować do ich wykonania.
Chińszczyzna – przepisy na mięso
Szukając “chińszczyzna, przepisy”, z pewnością natrafimy na wiele wskazówek dotyczących tego, jak przygotować dania mięsne. Nic dziwnego, ponieważ mięso odgrywa w kuchni chińskiej ważną rolę. Podawane jest na różne sposoby – z warzywami, owocami, a przede wszystkim z aromatycznymi sosami.
Dużą popularnością cieszą się dania z drobiu, cenione także przez osoby niebędące znawcami kuchni azjatyckiej – niemal w każdej restauracji dostaniemy jakieś danie chińskie z kurczakiem. Może być to kurczak słodko-kwaśny, makaron lub ryż smażony z kurczakiem.
Warto jednak sięgnąć także po inne mięsa. Popularna jest wieprzowina, podawana pokrojona w cienkie paski i smażona w woku z różnymi dodatkami, ale też w pysznej chrupiącej panierce (sprawdź, jak smakuje chrupiąca wieprzowina w sosie). Innym rozwiązaniem jest np. prosta do przygotowania jagnięcina z cebulą i sezamem po mongolsku – znajdziemy w niej typowe egzotyczne dodatki jak wspomniany sezam, imbir, sos sojowy i wino ryżowe.
Sajgonki – danie, które znają wszyscy
Prawdziwie kultowym chińskim daniem są sajgonki – przypominające odrobinę azjatycki odpowiednik naszych krokietów. Chrupiące i smażone w głębokim tłuszczu przekąski możemy kupić w każdym “chińczyku”, warto jednak wiedzieć, jak przyrządzić je samodzielnie.
Potrzebny nam będzie papier ryżowy, makaron sojowy, a także kapusta pekińska i pozostałe, wybrane przez nas, dodatki. Polecamy wersję z mielonym mięsem oraz warzywami np. marchewką i cebulą; danie dobrze będzie doprawić sosem sojowym i azjatyckimi przyprawami. Świetnie sprawdzą się także grzyby mun dodane do nadzienia. Duszone mięso z warzywami i przyprawami zawijamy w odpowiednio przygotowany papier ryżowy, a następnie smażymy w gorącym oleju i odsączamy z nadmiaru tłuszczu.
“Chińszczyzna, przepisy” – jeśli szukasz azjatyckich kuchennych inspiracji, zajrzyj do naszego sklepu Kuchnie Orientu. Dzięki egzotycznym składnikom szybko nabierzesz ochoty na kulinarne eksperymenty!